Wspomnienia z wycieczki „Doliną Pałaców i Ogrodów’ zorganizowanej przez Zarząd Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w dniu 7maja2016 roku- spisane przez Kol. Mariannę Irlę -Wiceprzewodniczącą Sekcji EiR
W sobotę o godzinie 8.00 wyruszyliśmy (54 osoby) na wycieczkę, aby poznac Dolinę Pałaców i Ogrodów” – malowniczą krainę pod Karkonoszami, która rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr.
Dopisywała nam piękna pogoda, humory i wspaniałe panie przewodniczki: Anna Motyka i Marta Miniewicz.
Ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe terenu, na przestrzeni dziejów, upodobali sobie różni znani ludzie te okolice i budowali tutaj swoje rezydencje.
Do najbardziej znanych właścicieli okolicznych majątków należeli:
Król pruski Fryderyk Wilhelm III – właściciel majątku w Mysłakowicach
Księżna Luiza Niderlandzka(żona księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III) – właścicielka Wojanowa
Książe Wilhelm pruski(młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III) – właściciel letniej rezydencji w Karpnikach
Minister w rządzie pruskim Friedrich Wilhelm von Reden nabył posiadłośc w Bukowcu
Książę Johann Nepomucen Schaffgotsch zbudował pałac w latach (1784 – 88) w Cieplicach.
W Cieplicach w najstarszym uzdrowisku na Dolnym Śląsku widzieliśmy Pałac Schaffgotschów, „Długi Dom”, barokowy kościół Świętego Jana Chrzciciela, Muzeum Przyrodnicze, Park Zdrojowy oraz Termy, które otwarto w 2014 roku.
Pałac Schaffgotschów zbudowany w latach(1784-88) reprezentuje styl baroku dojrzałego i wczesno- klasycystycznego. Jego autorem jest Johann Georg Rudolf. Pałac składa się z 3 skrzydeł, ma 3 kondygnacje, 4 – spadowy dach z lukarnami. Obecnie mieści się tutaj oddział zamiejscowy Politechniki Wrocławskiej.
W barokowym kościele, w ołtarzu głównym jest oryginalny obraz Michała Willmana – Najświętsza Maria Panna z 1678 roku. W tym kościele odbył się ślub na który zaproszono 600 gości. Panna młoda z rodu Schaffgotschów ubrana w suknie z jedwabiu została wydana za mąż za hrabiego z kotliny kłodzkiej . Piękna barokowa ambona ozdobiona jest obrazami i scenami z życia Jana Chrzciciela.
Pierwsza wzmianka o Mysłakowicach pochodzi z 1385 roku. Dobra te należały do braci von Kolberg.
Budowę barokowego pałacu przypisuje się Maksymilianowi Leopoldowi von Reibnitz w II połowie XV III wieku. Dopiero hrabia August Neidhard von Gneisenau przebudował pałac barokowy w 1816 roku w stylu neoklasycystycznym. W 1831roku posiadłośc kupuje król pruski Fryderyk Wilhelm III i przekształca ją w majorat koronny. Pałac zmodernizował K. F. Schinkel w latach (1832-35), wtedy też założono park krajobrazowy.
Po śmierci króla Mysłakowice odziedziczyła wdowa – Augusta von Harrach, ks. Legnicka, ale odsprzedała je w 1840 roku następcy tronu – Fryderykowi Wilhelmowi IV, który zajął się przebudową architektoniczną.
W Mysłakowicach w dawnym pałacu mieści się obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum. W dawnej Sali Balowej jest sala gimnastyczna. Pozostała wieża 8 – boczna, zwieńczona blankowaną platformą, z łukami Tudorów, z wieżyczkami i krenelażami. Obok pałacu zbudowano popiersie przywódcy Tyrolczyków sprowadzonych za czasów pruskich. Pozostało z tamtego okresu wiele domów tyrolskich oraz kościół.
Powstanie zamku w Karpnikach związane jest z fundacją księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego. W latach 1426-1427 zamek zniszczyli husyci. W XV wieku wzniesiono obiekt murowany. W 1822 roku nabył go ówczesny gubernator Nadrenii – książe Wilhelm Pruski, młodszy brat Króla Prus Fryderyka Wilhelma III, który urządził tutaj letnią rezydencję. Następnie przebudowano zamek w pałac, który otrzymał neogotycki wystrój i romantyczno- obronny charakter. Wokół budowli powstał park krajobrazowy( pod kierunkiem hrabiego Reden oraz księżny Marianny). Pałac w Karpnikach był często odwiedzany przez cesarza Wilhelma i cara Rosji Mikołaja I.
Obecnie w pałacu jest hotel, wokół założono 22 stawy rybne, w których żyły karpie. Z dawnych czasów pozostała średniowieczna wieża, elementy renesansowej dekoracji w portalach, obramowania okienne, sztukaterie w wielu izbach, polichromie ścienne.
Wojanów – pierwsze wzmianki o dobrach pochodzą z XIII wieku. W 1281 roku rycerskie lenno należało do Eberharda von Schildau, a 1286 roku właścicielem został Henryk von Schildau. W 1607 roku Nikel von Zedlitz wybudował nowy renesansowy dwór. W czasie wojny 30- letniej Szwedzi spalili dwór. W latach (1832- 34) przebudowano obiekt w stylu neogotyckim. 8 maja 1839 roku dziedziczna posiadłośc rycerska Wojanowa przeszła w posiadanie księżniczki Luizy, żony księcia Fryderyka Niderlandzkiego, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Para książęca dokonała przebudowy pałacu w latach (1839-1840). Wokół pałacu park krajobrazowy założył w I połowie XIX wieku Piotr Józef Lenne( architekt królewski Prus). Dobra w Wojanowie należały do Prus w latach( 1839-1908).
Obecnie mieści się tutaj nowoczesny hotel, gdzie organizowane są konferencje, zjazdy, wesela, studniówki.
Pałac w Łomnicy wraz z budynkiem mieszkalnym tzw. „Domem Wdowy” mieści się w gminie Mysłakowice. Pierwsze wzmianki na temat dóbr w Łomnicy pochodzą z lat (1475- 1654). Majątek należał do śląskiego rodu rycerskiego von Zedlitz, potem do austriackiej rodziny Tomagnini(od1656 roku), od1811roku do Menzlów(bogatego kupca lnu), następnie przechodzi w ręce rodu Flack von Roth, a w 1835 roku Carl Gustaw von Kuster kupuje dobra w Łomnicy. Wczesnobarokowy dwór został wzniesiony w II połowie XVII wieku. Z tego czasu korpus i 2 narożne alkierze. W latach 20- tych XVIII wieku przebudowano dwór, w trakcie którego dokonano zmian w wyglądzie elewacji oraz jego wnętrza. Największe zmiany są dziełem Alberta Tollberga w latach (1839-1844): zmiany w układzie pomieszczeń, wzniesienie reprezentacyjnej klatki, nowych kondygnacji, powiększenie otworów okiennych. Pałac w Łomnicy należał do rodziny von Kuster do 1945 roku. Od 1945 roku do 1977 mieściła się tutaj szkoła. Od końca lat 70- tych pałac ulegał dewastacji. W 1991 roku Elisabeth von Kuster wraz z mężem kupują: Pałac, „Dom Wdowy”, folwark oraz park i rozpoczynają prace remontowe. Odbudowa zdewastowanego majątku rozpoczyna się z wielkim trudem.
Dzisiaj Pałac i Folwark Łomnica stanowi wyjątkowe miejsce –żywe „Muzeum Śląskiego Dworu” .W dużym pałacu można zwiedzic historyczne sale, piwnice, bibliotekę z ciekawą prezentacją multimedialną. W małym pałacu – „Domu Wdowy” jest restauracja i hotel, gdzie organizowane są uroczystości rodzinne i firmowe. W folwarku jest piekarnia, sklep lniarski, folwarczny, restauracja „Stara Stajnia” a na dziedzińcu kramy z wyrobami rzemieślniczymi