62 proc. badanych uważa, że w sprawie reformy edukacji powinno się odbyć głosowanie w ogólnopolskim referendum – wynika z sondażu CBOS. Kto zignoruje niemal milion obywateli? – pyta prezes ZNP i mówi o apelu do Prezydenta RP.
– Czy rząd w końcu wysłucha rodziców popierających referendum ws. reformy Anny Zalewskiej? Czy zignoruje głos niemal miliona obywateli? A co z przedwyborczą obietnicą poszanowania inicjatywy obywatelskiej? Razem z rodzicami zaapelowaliśmy do Marszałka Sejmu, by skierował obywatelski wniosek o referendum pod najbliższe obrady Sejmu. Dzisiaj apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy referendalnej. Panie Prezydencie, ma Pan ustawową możliwość wsparcia idei referendum. Pan może je zarządzić – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Sławomir Broniarz, prezes ZNP i Dorota Łoboda, „Rodzice przeciwko reformie edukacji” poprosili prezydenta Andrzeja Dudę o zarządzenie referendum ws. reformy edukacji.
– Odwołując się do ponad 910 tysięcy podpisów zebranych pod wnioskiem o referendum ws. wprowadzanej przez rząd Beaty Szydło reformy edukacji oraz przedwyborczej obietnicy poszanowania inicjatywy obywatelskiej, zwracamy się do Pana z apelem o zarządzenie referendum w sprawie reformy edukacji – czytamy w apelu do Prezydenta RP. – Referendum, jako instytucja demokracji bezpośredniej, przewidziane jest w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej dla spraw o szczególnym znaczeniu dla państwa. System edukacji formalnej oraz jakość polskiej szkoły niewątpliwie są istotną kwestią dla społeczeństwa, a niemalże milion podpisów, złożonych pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum, stanowi świadectwo tego znaczenia.
Przypominają, że już 19 grudnia 2016 roku przekazali na ręce Prezydenta RP ponad 250 tysięcy podpisów zebranych w obronie obecnego ustroju szkolnego i gimnazjów oraz wniosek o rozpisanie referendum w sprawie reformy.