„[…] stanęliście Sz. Panowie i Sz. Panie do pracy w odrodzonej Polsce, do pracy odrodzenia serc, które w niewoli plugawiły i w niewoli nieraz nikczemniały. Odradzać dusze ludzkie, zmieniać człowieka, zrobić go lepszym, zrobić go potężniejszym i silniejszym, to jest Wasze zadanie. Obok pracy wojskowej, która byt nasz utrwaliła, utrwaliła swą krwią jesteście tymi, którzy w prawdziwem odrodzeniu Polski i odrodzeniu człowieka polskiego macie największe prawo do zasługi. Życie Wasze płynęło z tej samej ciężkiej pracy w jakiej płynęło Życie żołnierskie. Życzyć Wam jedynie mogę, dziękując za przyjęcie, abyście w tej pracy mieli szczęście i powodzenie, aby te dzieci, które przez Wasze nauczycielskie ręce przechodzą o Was tak serdecznie wspominały jak chcecie łaskawie o mnie i pracy mojej wspominać […]”
Józef Piłsudski Członek Honorowy
Związku Nauczycielstwa Polskiego
11 listopada 2018 roku czcimy pamięć nauczycieli i nauczycielek, którzy 100 lat temu budowali niepodległą Ojczyznę, krzewiąc i przekazując kolejnym pokoleniom polską tożsamość, kulturę i historię. To dzięki nim jesteśmy dzisiaj dumnymi Polakami i dumnymi Polkami!
Związek Nauczycielstwa Polskiego, który narodził się w 1905 roku, od początku walczył o wolną Polskę. Wkład nauczycieli w odzyskanie przez Polskę niepodległości jest nie do przecenienia! To oni budowali naszą Ojczyznę, tworzyli nowy system edukacji i kształcili kolejne pokolenia!
Historia ZNP powinna być dla członków Związków źródłem dumy. Związek powstał 113 lat temu jako konspiracja niepodległościowa, której celem było wywalczenie polskiej szkoły, uczącej w języku ojczystym.
Związek Nauczycielstwa Polskiego wyrósł z niezgody na ucisk zaborców, z walki o dobrą, polską szkołę, powszechną i bezpłatną. Związek wyrósł z marzeń o niepodległym, sprawiedliwym i demokratycznym państwie. Nie byłoby Związku, gdyby nie wielka odwaga i nieugięta wola jego założycieli!
Nasze korzenie są dziś dla nas drogowskazem, stanowią zobowiązanie dla nas, członków dzisiejszego Związku Nauczycielstwa Polskiego. To jest także zobowiązanie do tego, by dziś walczyć, upominać się o dobrą, demokratyczną i egalitarną polską szkołę publiczną. I by walczyć także o silne, praworządne, demokratyczne państwo polskie.
Dziś, gdy niepodległa Polska obchodzi setne urodziny, nikt nie cieszy się z tego powodu bardziej od nas. Nasz Związek był przy narodzinach niepodległej Polski, my, nauczyciele podziwialiśmy jej wspaniały rozkwit, towarzyszyliśmy w chwilach upadku i wspieraliśmy, gdy się odradzała. Z drugiej strony, gdy kierujący losami Polski nie wypełniali swoich obowiązków, szkodzili polskiej szkole, upominaliśmy się o dobrą edukację, protestowaliśmy, strajkowaliśmy. Tym, co zawsze wyróżniało ZNP, był głęboki patriotyzm.
Naszą siłą jest nasza przeszłość, nasza tradycja, bohaterstwo i odwaga naszych koleżanek i kolegów. Związek nie miałby takiego wspaniałego dorobku, gdyby nie zrzeszał ludzi odważanych, niepokornych gotowych do poświęceń i ciężkiej pracy, przywiązanych do wartości, które legły u podstaw naszej organizacji.
Szkoła wolna, demokratyczna, dostępna dla wszystkich dzieci, szkoła publiczna, która dobrze kształci – to jest idea edukacji, która towarzyszyła naszym kolegom i koleżankom przez dziesięciolecia. Ta idea, ten nakaz obrony dobrej polskiej szkoły, jest nam – związkowcom – dzisiaj szczególnie bliski.
cyt. Za Szkice z Dziejów Związku
Nauczycielstwa Polskiego, Warszawa 1939
W roku obchodów 100- lecia Niepodległej Ojczyzny wspominamy Jej Ojców, zwłaszcza Józefa Piłsudskiego, członka honorowego Związku Polskiego Nauczycielstwa Szkół Powszechnych. Godność tę Marszałek otrzymał od Związku, poprzednika ZNP, w 1921 r. Naczelnik wielokrotnie pojawiał się na łamach przedwojennego Głosu Nauczycielskiego…