Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez ministra edukacji, konsultacje można przeprowadzać tylko i wyłącznie z uczniami. To, co mówi minister na konferencjach prasowych: „Wprowadzamy konsultacje z maturzystami” nie ma odzwierciedlenia w przepisach prawa oświatowego, bowiem zgodnie z nowelizacją rozporządzenia o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19:
“od dnia 25 maja 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom klasy VIII szkoły podstawowej oraz uczniom szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej, zapewnia się konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, w szczególności z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej.
od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 7 czerwca 2020 r. uczniom szkoły podstawowej i ponadpodstawowej oraz uczniom szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zapewnia się konsultacje z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne oraz możliwość korzystania z biblioteki szkolnej”.
Dlatego jeśli minister edukacji chce uruchomić konsultacje dla maturzystów, powinien:
– dokonać odpowiednich zmian w rozporządzeniu MEN zmieniającym rozporządzenie z 11.03.2020 r. ws. czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty…, uzupełniając je o zapis: „absolwentów szkół ponadpodstawowych”,
– zagwarantować nauczycielom wynagrodzenie za wykonaną pracę (proponujemy zapis: „konsultacje nauczyciele realizują w ramach godzin ponadwymiarowych”).
W tej sprawie wystosowaliśmy do ministra edukacji pismo 19 maja br.