PRYWATYZACJA SZKÓŁ CZYLI ,,RADOSNE ” POMYSŁY PANI MINISTER


Jesteśmy zaniepokojeni kierunkiem polityki edukacyjnej zmierzającym do prywatyzacji edukacji, który wytycza Pani wypowiadając się m.in. na temat funkcjonowania małych wiejskich szkół – list prezesa ZNP do minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej

Warszawa, 28.10.2014

Szanowna Pani

Joanna Kluzik-Rostkowska

Minister Edukacji Narodowej

Szanowna Pani Minister!

Jesteśmy zaniepokojeni kierunkiem polityki edukacyjnej zmierzającym do prywatyzacji edukacji, który wytycza Pani wypowiadając się m.in. na temat funkcjonowania małych wiejskich szkół.

Z ostatnich Pani wypowiedzi (Olsztyn, 27.10.2014) wynika, że resort edukacji zamierza wspierać finansowo zastępowanie publicznych szkół samorządowych placówkami prowadzonymi przez prywatne podmioty. Ponadto powołuje się Pani na niechlubny przykład gminy Hanna, stawiając ją za wzór do naśladowania. Gminy, której wójt niezgodnie z obowiązującym prawem zdecydował się przekazać wszystkie samorządowe szkoły stowarzyszeniom. Gminy, dla której ministerstwo edukacji zmodyfikowało sposób podziału subwencji w sposób niezgodny z art. 92 Konstytucji RP oraz z zakresem delegacji wskazanej w art. 28 ustawy o dochodach JST. Dlatego w tym roku do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek dotyczący zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji ws. sposobu podziału subwencji w 2014 r.

Naszym zdaniem, przekazywanie publicznych szkół podmiotom prywatnym nie może być sposobem na niedofinansowanie zadań oświatowych. Taka polityka edukacyjna doprowadzi bowiem do zakwestionowania konstytucyjnego obowiązku zagwarantowania przez państwo równego dostępu do edukacji publicznej.

Nie zgadzamy się z Pani opinią, że jesteśmy przeciwnikami małych szkół (cytat za PAP, 27.10.2014). ZNP do wielu lat prowadzi dyskusję na temat sytuacji małych placówek oświatowych i proponuje rozwiązania, które mogą się przyczynić do utrzymania i rozwoju wiejskich szkół (m.in. propozycja ZNP polegająca na przekształceniu tych placówek w wiejskie centra edukacyjno-kulturowe czy propozycje zawarte w „Pakcie dla edukacji”). Związek także w opinii do założeń budżetowych państwa na rok 2015 w zakresie oświaty, wspiera „nową wagę” dotyczącą małych wiejskich szkół, zwracając uwagę, że powinna ona dotyczyć tylko placówek samorządowych.

Szanowna Pani Minister,

dostrzegamy pilną potrzebę rozmowy na temat rozwiązań systemowych w oświacie, w tym funkcjonowania małych wiejskich szkół. Zapraszamy 3 listopada br. na posiedzenie Prezydium ZG ZNP, które rozpocznie się o godz. 14.00 w warszawskiej siedzibie ZNP.

Mam nadzieję, że znajdzie Pani czas na rozmowę z nauczycielami i przyjmie nasze zaproszenie.

Z poważaniem,

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.