18 grudnia odbyło się pierwsze posiedzenie Podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania na którym procedowana była nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Nowelizacja stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 września 2013 r. W wyroku tym Trybunał stwierdził konieczność przeniesienia z rozporządzeń ministra edukacji do ustawy systemowej zapisów dotyczących warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego stała się okazją dla ministra edukacji do wprowadzenia do ustawy również innych zmian dotyczących systemu szkolnego.
Podczas prac Podkomisji z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego została zgłoszona poprawka dotycząca zakazu przekazywania przez samorządy szkół i placówek spółkom komunalnym. Dla ZNP wprowadzenie tego zapisu było kluczowe ze względu na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z września br. W wyroku tym NSA stwierdził, że przekazanie szkoły spółce prowadzonej przez samorząd nie jest rażącym naruszeniem prawa.
Brak ustawowego zakazu, w kontekście wyroku NSA, oznacza, że samorządy szukając oszczędności będą zainteresowane przekazywaniem szkół, np. spółkom wodociągowym. Dla nauczyciela oznacza to zmianę pragmatyki zawodowej z Karty Nauczyciela na Kodeks Pracy, a dla pracownika niepedagogicznego utratę statusu pracownika samorządowego.
W czasie prac Podkomisji nie udało się przedstawicielom ZNP przekonać większości posłów do przyjęcia zapisu, aby nauczyciele zatrudniani w szkołach do realizacji zajęć finansowanych z programów unijnych podlegali przepisom Karty Nauczyciela, a nie Kodeksu Pracy. Przyjęty przez posłów zapis oznacza, że do szkoły wprowadza się stanowisko nauczyciela zatrudnionego na podstawie Kodeksu Pracy. Zdaniem ZNP jest to otwarcie „furtki” na zatrudnianie nauczycieli na podstawie Kodeksu Pracy. Związek będzie kontynuował rozmowy z przedstawicielami rządu i Parlamentu w tej sprawie.
W posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawiciele innych związków zawodowych działających w oświacie.
7 i 8 stycznia odbędzie się kolejne posiedzenie Podkomisji.